2010 GOLDEN RAIN MOVIE AWARD

Leading the field with twelve nominations is "Black Swan", followed by "Inception" with eleven and "The Social Network" and "The Fighter" with eight nominations, respectively.

"Rabbit Hole" and "The King´s Speech" received seven nominations, while "Shutter Island" and "127 Hours"received six.

 

"Black Swan"                              - 12 nominations 1 win

"Inception"                                 - 11 nominations 6 wins

"The Social Network"                  - 8 nominations 2 wins

"The Fighter"                              - 8 nominations 2 wins

"Rabbit Hole"                              - 7 nominations 4 wins

"The King´s Speech"                  - 7 nominations 1 win

"127 Hours"                               - 6 nominations 1 win

"Shutter Island"                         - 6 nominations 1 win

"Toy Story 3"                              - 5 nominations 1 win

"Harry Potter 7.1"                       - 5 nominations

"The Town"                                 - 4 nominations 1 win

"The Kids Are All Right"               - 4 nominations

"Alice in Wonderland"                 - 4 nominations 1 win

"True Grit"                                   - 4 nominations 1 win

"Blue Valentine"                          - 3 nominations

"Burlesque"                                 - 3 nominations 1 win

"Iron Man 2"                                - 3 nominations

"Winter´s Bone"                          - 2 nominations

"Tron: Legacy"                             - 2 nominations

"The Girl with the Dagon Tattoo" - 2 nominations

"Conviction"                                 - 1 nomination

"The Wolfman"                             - 1 nomination 1 win

"Country Strong"                         - 1 nomination

"Eclipse"                                      - 1 nomination

"The Ghost Writer"                      - 1 nomination

"Unstoppable"                             - 1 nomination

"Megamind"                                 - 1 nomination

"Despicable Me"                          - 1 nomination

"Tangled"                                    - 1 nomination

"The Illusionist"                           - 1 nomination

"Buried"                                       - 1 nomination

"Kick-Ass"                                    - 1 nomination

"Scott Bilgrim vs. The World"       - 1 nomination

"Soul Kitchen"                             - 1 nomination

"Life, Above All"                           - 1 nomination

"Of Gods and Men"                     - 1 nomination

"I Am Love"                                 - 1 nomination 1 win

"Joan Rivers"                              - 1 nomination 1 win

"Inside Job"                                - 1 nomination

"Babies"                                     - 1 nomination

"Waiting for Superman"              - 1 nomination

"The Tillman Story"                     - 1 nomination



Best Picture

Inception

WINNER

The Social Network

Toy Story 3

Rabbit Hole

The Town

The Fighter

The King´s Speech

Black Swan

Shutter Island

Blue Valentine

Best Director

Christopher Nolan

"Inception"

WINNER

Darren Aronovsky

"Black Swan"

Tom Hooper

"The King´s Speech"

David Fincher

"The Social Network"

Martin Scorsese

"Shutter Island"

Best Actor

Leonardo DiCaprio

"Shutter Island"

Jesse Eisenberg

"The Social Network"

Mark Wahlberg

"The Fighter"

James Franco

"127 Hours"

WINNER

Colin Firth

"The King´s Speech"

Best Actress

Nicole Kidman

"Rabbit Hole"

WINNER

Natalie Portman

"Black Swan"

Annette Bening

"The Kids Are All Right"

Michelle Williams

"Blue Valentine"

Jennifer Lawrence

"Winter´s Bone"

Best Supporting Actor

Christian Bale

"The Fighter"

WINNER

Geoffrey Rush

"The King´s Speech"

Mark Rufallo

"The Kids Are All Right"

Andrew Garfield

"The Social Network"

Sam Rockwell

"Conviction"

Best Supporting Actress

Mila Kunis

"Black Swan"

Julianne Moore

"The Kids Are All Right"

Amy Adams

"The Fighter"

WINNER

Diane Wiest

"Rabbit Hole"

Melissa Leo

"The Fighter"

Best Adapted Screenplay

Toy Story 3

John Lesseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich

Winter´s Bone

Debra Granik, Anne Rosellini

The Social Network

Aaron Sorkin

TIE-WINNER

Rabbit Hole

David Lindsay-Abaire

TIE-WINNER

The Town

Peter Craig, Ben Affleck, Aaron Stockard

Best Original Screenplay

The King´s Speech

David Seidler

WINNER

Inception

Christopher Nolan

The Kids Are All Right

Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg

Blue Valentine

Derek Cianfrance, Joey Curtis, Cami Delavigne

The Fighter

Keith Dorrington, Eric Johnson, Scott Silver, Paul Tamasy

Best Costume Design

Black Swan

The King´s Speech

Alice in Wonderland

WINNER

Burlesque

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I

Best Art Direction

Alice in Wonderland

Shutter Island

WINNER

Black Swan

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I

True Grit

Best Cinematography

Inception

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I

127 Hours

True Grit

WINNER

Black Swan

Best Film Editing

Black Swan

127 Hours

Inception

The Town

The Social Network

WINNER

Best Visual Effects

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I

Inception

WINNER

Alice in Wonderland

Iron Man 2

Tron: Legacy

Best Make Up

Alice in Wonderland

The Fighter

The Wolfman

WINNER

Best Original Song

Burlesque

"You Haven´t Seen the Last of Me"

WINNER

Country Strong

"Country Strong"

Eclipse

"What Part of Forever"

127 Hours

"If I Rise"

Toy Story 3

"We Belong Together"

Best Original Score

Inception

WINNER

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I

127 Hours

The King´s Speech

The Ghost Writer

Best Sound Mixing

Toy Story 3

Burlesque

Shutter Island

Iron Man 2

Inception

WINNER

Best Sound Editing

Iron Man 2

Inception

WINNER

Unstoppable

Tron: Legacy

Shutter Island

Best Animated Feature Film

Toy Story 3

WINNER

Megamind

Despicable Me

Tangled

The Illusionist

Best Foreign Language Film

Soul Kitchen -Germany-

Life, Above All -South Africa-

Of Gods and Men -France-

I Am Love -Italy-

WINNER

The Girl With The Dragon Tattoo -Sweden-

Best Documentary Feature

Joan Rivers A Piece of Work

WINNER

Inside Job

Babies

Waiting for Superman

The Tillman Story

Best Ensemble

"Black Swan"

Natalie Portman, Vincent Cassel, Mila Kunis, Barbara Hershey, Winona Ryder

"The Town"

Ben Affleck, Rebecca Hall, Jon Hamm, Jeremy Renner, Blake Lively, Chris Cooper, Pete Postlethwaite

WINNER

"The Fighter"

Mark Wahlberg, Christian Bale,

Amy Adams, Melissa Leo, Jack McGee

"Inception"

Leonardo Di Caprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Hardy, Ken Watanabe, Cillian Murphy, Marion Cotillard, Tom Berenger, Michael Caine

"The Social Network"

Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake, Max Minghella, Armie Hammer, Josh Pence

Best Movie Poster

"Rabbit Hole"

WINNER

"Black Swan"

"True Grit"

"Buried"

"127 Hours"

Best Trailer

"Rabbit Hole"

"The Social Network"

"Inception"

"Scott Pilgrim vs. The World"

"Black Swan"

WINNER

Young/Breakthrough Award

Mila Kunis

"Black Swan"

Miles Teller

"Rabbit Hole"

WINNER

Hailee Steinfeld

"True Grit"

Chloe Moretz

"Kick-Ass"

Noomi Rapace

"The Girl with the Dragon Tattoo"

Career Achievement Award

©?

Doris Day

WINNER

©?

Angela Lansbury

WINNER

Druckversion Druckversion | Sitemap
© award-rain.com

powered by 1&1 .